top of page

Egzersiz Sonrası Sık Yapılan Hatalardan Nasıl Kaçınılır?

Yoğun bir programınız varsa, antrenman sonrasında kestirme yolu seçiyor olma ihtimaliniz yüksektir. İlerlemenizi yavaşlatabilecek bazı basit hatalar yapıyor olabilirsiniz. İşte kaçınmaya çalışmanız gereken altı yaygın egzersiz sonrası hatası.


Egzersiz sonrası dinlenen kadın

Egzersiz Sonrası Soğumayı Atlamak

İyi bir soğuma, vücudunuzun her seviyedeki antrenmandan sonra toparlanmasına gerçekten yardımcı olabilir. Antrenmandan hemen sonra esnekliği geliştirmek için çalışmaya başlamak için ideal zamandır. Düzgün bir soğuma, antrenmanınızın önemli bir parçasıdır.

Buz yerine Sıcak

Yoğun bir egzersiz seansından sonra saunaya veya buhar odasına girmek harika hissettirir, ancak vücudunuza uyguladığınız termik stres sizin için iyi olmayabilir. Egzersiz sırasında vücudunuzun sizi serin tutmak için fazla mesai yapması gerekir. Antrenman sonrası ekstra ısı eklemek vücudunuzu strese sokabilir. Çoğu sporcu antrenmandan sonra soğuma sürecine yardımcı olması için buz kullanır veya soğuk duş alır.

Aniden Durmak

Egzersiz yaptığınızda, vücudunuza yüklediğiniz artan taleplerle başa çıkabilmek için kan basıncınız yükselir. Bir egzersiz sırasında kendinizi zorladıktan sonra hareket etmeyi bırakırsanız, vücudunuzun artan kan akışına olan ihtiyacı azalır. Yapabileceğiniz en iyi şey, egzersiz yoğunluğunuzu kademeli olarak azaltmak ve ardından durdurmaktır. Örneğin, koşu yapıyorsanız, 10 dakikalık bir süre içinde hızınızı ve yoğunluğunuzu yavaş yavaş azaltın ve sonunda rahat bir yürüyüşe çıkın.

Cildinize İyi Bakmamak

Birçok insan antrenmanını bitirip ellerini ve yüzünü yıkamadan spor salonundan ayrılıyor. Doğrudan duşa girmek için eve gidiyor olabilirler, ancak bu kısa süre içinde mikrop yayabilir ve gereksiz bir rahatsızlık geçirme olasılığını artırabilirler. Spor salonundan çıkmadan önce yüzünüzü ve ellerinizi iyice yıkayın.

Nemlendirmemek

Özellikle sıcak bir iklimde egzersiz yaptığınızda, vücut ısınızı etkili bir şekilde soğutmak için vücudunuz terler. Antrenmandan sonra rehidre olmayı unutmak tehlikeli olabilir, dehidrasyona ve yorgunluğa yol açabilir. Antrenmanınızı bitirdiğinizde, vücudunuzun toparlanmasına ve kaybettiğiniz tüm sıvıyı yerine koymasına yardımcı olmak için elektrolit dengeli bir içecek1 yudumlamaya başladığınızdan emin olun.

Yemek yemeyi unutmak

Bazı insanlar spor seansından sonra doğal olarak aç hissederler, bu nedenle sağlıklı bir atıştırmalık yerler. Diğerleri işe geri dönmekle o kadar meşguldür ki yemek yemeyi unuturlar. Antrenman sonrası protein ve karbonhidrat tüketmek vücudunuzun enerji depolarını onarmasına ve yenilemesine yardımcı olabilir. Antrenmandan sonra vücudunuzu beslemeyi unutmak kas geliştirme sonuçlarınızı yavaşlatabilir. Antrenmandan hemen sonra protein açısından zengin bir atıştırmalık yemeye çalışın.2


1ACSM, 20162Jager ve diğerleri, 2017


3 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page